Preskúmaj, na čo sa pýtajú ostatní a ak budeš mať ďalšie otázky, neváhaj sa obrátiť na náš zákaznícky servis.
Do druhého dôchodkového piliera môže vstúpiť každý človek vo veku od 15 do 40 rokov, ktorý v minulosti pracoval a má históriu v Sociálnej poisťovni.
Založenie druhého piliera na Dôchodok.sk je úplne zadarmo. Poplatok za vedenie účtu pri DSS je 0,425 % z ročnej výšky majetku vo fonde a strháva sa automaticky.
Aktuálna hranica dôchodku je 64 rokov a riadny dôchodkový vek sa postupne predlžuje.
Poplatok za vedenie účtu pri DSS je 0,425 % z ročnej výšky majetku vo fonde a strháva sa automaticky. Do roku 2025 poklesne na 0,4 %.
Národná banka Slovenska, depozitár (napríklad komerčné banky), audítor, vnútorná kontrola dôchodkovej správcovskej spoločnosti a ty sám osobne na svojom dôchodkovom účte.
Áno, do druhého piliera môžeš posielať aj viac peňazí ako sú zákonom stanovené 4 percentá z hrubej mzdy. Môžeš prispievať aj z čistej mzdy po zaplatení povinných odvodov a daní. Výška príspevku je na tebe a peniaze môžeš investovať do ľubovoľných fondov. Tieto úspory sa ukladajú na osobný účet a môžeš si ich vybrať až po dovŕšení dôchodkového veku.
Správcovské spoločnosti ti každý rok zasielajú informácie o osobnom účte. Tiež môžeš skontrolovať svoje zapojenie do druhého piliera na výplatnej páske alebo telefonicky v Sociálnej poisťovni.
Výber fondu závisí od individuálnych preferencií, najmä od veku. Na našom webe nájdeš dotazník, ktorý ti pomôže zvoliť ten správny fond podľa svojich potrieb a cieľov. Rovnako ti radi poskytneme individuálnu pomoc pri výbere, ak nás kontaktuješ.
Zmeny v tvojich osobných údajoch môžeš pohodlne vykonať po online prihlásení sa do svojho osobného dôchodkového účtu alebo na pobočke svojej DSS.
Dôchodok z druhého piliera vypláca konkrétne dôchodková spoločnosť alebo poisťovňa, ktorá vlastní licenciu od NBS. Môžeš si vybrať, ako ti dôchodok bude vyplácaný – dočasný dôchodok, doživotný dôchodok alebo programový výber. Od roku 2026 sa zmení výplata dôchodkov z druhého piliera. Viac informácií nájdete v našom blogu.
Výška dôchodku z druhého piliera závisí od výšky tvojej výplaty a doby, po ktorú si prispieval/a. V prípade najúspešnejších sporiteľov môže dôchodok dosahovať stovky eur mesačne.
O výplatu peňazí z druhého piliera môžeš požiadať 60 dní pred dovŕšením dôchodkového veku. Nárok na dôchodok máš až v prvý deň kalendárneho mesiaca, v ktorom dosiahneš penzijný vek.
Peniaze nasporené v druhom pilieri sú určené na výplatu doživotného dôchodku, preto neodporúčame ich jednorázový výber. Napriek tomu je tu možnosť, že ak sporiteľovi vychádza dôchodok z I. piliera (vrátane invalidného, výsluhového a dôchodku z cudziny) dokopy viac ako 651,70 EUR (tzv. referenčná suma), môže po dosiahnutí dôchodkového veku požiadať svoju správcovskú spoločnosť o výplatu celej svojej nasporenej sumy v II. pilieri jednorázovo.
Priemerný osobný mzdový bod. Vyjadruje vzťah medzi tvojou priemernou mzdou a priemernou mzdou v hospodárstve. Čím vyšší je tvoj POMB, tým viac zarábaš v porovnaní s priemerom. Ak je tvoj POMB vyšší ako 1,25, tvoj dôchodok v prvom pilieri sa znižuje v prospech ľudí s nižším POMB.
Ak poberáš invalidný dôchodok, nemáš nárok na dôchodok aj z druhého piliera. Druhý pilier je určený iba na zabezpečenie starobného dôchodku.
Kontaktuj infolinku Sociálnej poisťovne.
Ak máš nejakú negatívnu skúsenosť s našou spoločnosťou, môžeš poslať sťažnosť mailom alebo poštou. Do sťažnosti napíš svoje údaje, spresni, o čo presne ide, vysvetli dôvody a pripoj prípadné dokumenty. Odpoveď dostaneš do 30 dní.
AKO TO POČÍTÁME?Predpokladáme odchod do dôchodku vo veku 64 rokov a čas strávený na dôchodku 15 rokov.